Haber

İzmir’de yapılan kazıda 8 bin yıllık sayı taşı bulundu

İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde yapılan kazılarda hesaplama yapılırken kullanıldığı tahmin edilen 8 bin yıllık “sayı taşı” bulundu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, yaptığı açıklamada, höyükte yapılan kazılarda bakla büyüklüğünde eşkenar dörtgen taşı bulduklarını açıkladı.

Siyah hematitten yapıldığını belirledikleri taşın 8 bin yıl öncesine tarihlendiğini belirten Derin, Neolitik dönemden itibaren ortaya çıkan bu taş türünün ölçeği, rengi ve pürüzsüz yüzeyleriyle dikkat çektiğini kaydetti.

Taşın tarih öncesi dönemin matematiği ile ilgili simgesel bir özelliği olduğunu vurgulayan Derin, “Bu tür taşlar 4 bin yıl önce ağırlık taşı olarak ticari hayatta kullanılmaya devam etti. Sosyal hayatta saymayı kolaylaştırdı.” terimini kullandı.

Doç. Derin, İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıl geriye götüren ve her yıl 200’e yakın buluntunun ortaya çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nde kazı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu